nedjelja, 2. ožujka 2014.

Još jedna ključna odluka IFAB-a, dopuštene marame

Prilično "ključna" odluka Odbora udruženja međunarodnog nogometa (International Football Association Board). Na svojoj 128-oj sjednici (osnovani 1886.godine, jednom godišnje se sastaju), od jučer je dopušteno nošenje pokrivala za glavu (u muškoj i ženskoj konkurenciji) uz određene restrikcije (vjerojatno će biti zabranjeni oštriji rubovi kakvih kapa i slično, a dopuštena pokrivala ala ono golmana Chelsea, Petra Cecha). Nakon dvogodišnjeg probnog perioda ustanovilo se da nema razloga da se takvo što ne dopusti jer nije pronađen ni jedan slučaj da pokrivalo za glavu može nekoga ozlijediti. Odbor poznat kao čuvar Zakona nogometne igre, koji prilično teško donosi ikakve promjene eto donio je još jednu "revolucionarnu".

Za razliku od ovoga, još jednom je odgođeno poništavanje 
odluke o crvenom kartonu u gol prilici. Odnosno, proslijeđeno je Savjetodavnoj komisiji za nogomet i Savjetodavnoj tehničkoj komisiji IFAB-a na daljnje razmatranje. Isto to je napravljeno i 2012. godine u samom IFAB-u (tada nije bilo tih savjetodavnih tijela), tako da se eto o tome razmatra već treću godinu, iako je svima jasno da je trostruka kazna neprimjerena (penal, isključen igrač, kazna isključenom igraču) i uništava samu igru.

Donesena je i 
odluka da je ispod dresa zabranjeno na bilo kakvoj opremi isticanje slogana, izjava i slika, vjerojatno time više neće biti pozdrava mamama, tatama, ženama, dici, Isusu, Budi, voljenom predsjedniku i ostalima.


Pilot programi i eksperimenti: (obično manja natjecanja i turniri amatera/rekreativaca provode neke od ideja koje nadgledaju razne komisije koje se sastaju i raspravljaju o učincima tih ideja, najnovije su da se prilikom žutog kartona uvede i 10 minuta vremenske kazne za igrača koji se nakon toga vraća u igru, kružne zamjene, čipiranje igrača)



Raspravljalo se i o 
pilot programu koji provode Engleski i Škotski savez koji su u amaterskom/rekreacijskom nogometu dopustili kružne zamjene igrača. Program se nastavlja i o njemu će se izvještavati dva novoosnovana savjetodavna tijela IFAB-a (Savjetodavnoj komisiji za nogomet i Savjetodavnoj tehničkoj komisiji).

Idućeg tjedna se kao 
pilot program dopustilo "čipiranje" nogometašica na Algavre kupu u Portugalu. Nogometašice će nositi na sebi čipove putem kojih će se prvi put elektonskim putem dobivati informacije vezane uz njihovu izvedbu na terenu. O ovom programu će se jednako tako podnijeti izvještaj prema dva novoosnovana savjetodavna tijela IFAB-a.

Raspravljalo se i o daljnjem uvođenju video tehnologije, ali ostalo se pri odluci da je ona dovoljna samo pri prelasku gol linije, gdje je jasno da je to da ili ne odluka.

Prema podnesku UEFA-e, IFAB dopušta se nastavak 
eksperimenta u rekreacijskom nogometu podmlatka da se igrač uz prvi žuti karton kazni vremenski na 10 minuta te da se naknadno može vratiti u igru, takozvani "sin-bin". Ovakva kazna recimo postoji u ragbiju i galskom nogometu i prilično je zanimljiva. Samo, još nema izvještaja kako bi vratara kaznili, odnosno da li bi se vratara u tom slučaju moglo mijenjati više puta ili bi umjesto vratara netko drugi odrađivao kaznu. Jednako tako, gledajući neke suce kako dijele kartone, moglo bi se igrati u nekom trenutku 5 na 5. Posebno imajući u vidu različitost kriterija, koji se mijenjaju u jednoj utakmici od istog suca bit će prilično teško ovo implementirati. I na kraju, kad bi se dotakli naših sudaca i njihove privrženosti jednom klubu, koliki bi tek onda imali uticaj na igru, isključivši recimo 2 igrača na 10 minuta.

 

Sve odluke se donose jednom godišnje na godišnjem sastanku IFAB-a, a ove nove se počinju primjenjivati od 01.lipnja 2014. sa prvom primjenom na SP u Brazilu.


Što je IFAB ?

IFAB 
je Udruženje koje se sastoji od predstavnika FIFA-e i 4 Udruženja predstavnika Velike Britanije (Engleska, Škotska, Sjeverna Irska i Wales), koji prema Statutu FIFA-e donose promjene ili nove članke Zakona nogometne igre. Kao nekakvi čuvari onoga izvornoga. Malo čudno Udruženje pri kojem FIFA sa 4 glasa prilikom odluke zastupa sve države Svijeta, a Velika Britanija kao osnivač nogometne igre ima svoja 4 glasa. Sve odluke se moraju donijeti sa 75% glasova. Od ove godine IFAB je registriran kao samostalno udruženje u Švicarskoj čime se nešto drugačije organizira sa novim savjetodavnim komisijama unutar udruženja koje bi brže i stručnije morale odgovarati na sve češće upite.

1 komentar:

  1. Dvije godine su pratili maske?
    Ima li kakav natječajza IFAB?
    :)

    T

    OdgovoriIzbriši


*******************************************************************************
Nema politike, pljuvanja, vriđanja i davljenja u ovu butigu ...
more sprdnja i podjebavanje uvik ...
i udri argumentima "brale" koliko GOT ko more ...
*******************************************************************************

e.