ponedjeljak, 21. travnja 2014.

CSKA Sofija - primjer loše prodaje kluba

Pravi naslov bi trebao biti, "Kako klub "opterećen" sjajnim rezultatima u povijesti srlja u propast iz godine u godinu, iz prodaje u prodaju". Malo predugačko, ali ovakvu priču nije jednostavno sažeti u jednostavan naslov. Poveznica sa Hajdukom je očita.

Nekad rezultatski veliki klub ponovno je dotakao financijsko dno zahvaljujući lošim vlasnicima. Tipičan primjer kako i te kako treba biti oprezan kome i kako se prodaje klub. CSKA je čak više puta kupljen i prodavan od strane sumnjivih dioničara, da bi sad pokušali kao prvi istočno-europski sa izlistom dionica na burzi. I tu su doživjeli krah tako da im je upitna budućnost.

Sjajna povijest koju krasi 31 titula prvaka i 10 osvojenih domaćih kupova, ali i dva (2) polufinala Kupa prvaka te jedno (1) Kupa pobjednika kupova, uz to i četiri (4) četvrtfinala Kupa prvaka. U novije vrijeme su tri (3) puta stigli do grupne faze natjecanja Europske lige te jednom završili natjecanje u 1/16 finala kupa UEFA.

Manje uspjeha su imali u financijskim utakmicama. Nešto slično kao kod Hajduka, kada te sjajna rezultatska prošlost i pritisak navijača gura u ralje dugova. Ekonomija ne priznaje povijest ! Prošlo je vrijeme kada su državne tvrtke, odnosno porezni obveznici sanirali klubove. Danas moraš znati raditi, ili po onoj našoj "pokrit se koliko ti je lancun dug". Makar i rezultat patio dok ne staneš na čvrste temelje.

Devedesetih CSKA osvaja dvije titule (1992, 1997) i dva kupa (1997, 1999) te 1999 ulaze u 1/16 finala kupa UEFA. Takvi uspjesi ne zadovoljavaju nekoga sa takvom povijesti. Navijači traže više, a uprava da udovolji navijačima mijenja trenere kao na pokretnoj traci. Uporište nemaju ni u Bugarskoj ekonomiji jer osim prodaje igrača nema temelja jakog kluba. Čak se 1997/1998 pokušava sa povratkom legendi. Stoičkov, Ivanov i Kostandinov ipak nakon samo godinu dana napuštaju klub koji upada u finacijske probleme koje rješava prodajom perspektivnih igrača. Martin Petrov 1998. kao 19-godišnjak prelazi u Servette za 1,2 m njemačkih maraka, 1999. Stiliyan Petrov kao 20-godišnjak prelazi u Celtic za 2,8 m funti, 2001. Berbatov kao 20-godišnjak prelazi u Bayer za 1,3 m eura.

Klub se doveo u takvu situaciju pretjeranim zaduživanjem. Nešto slično kao Hajduk danas kada mora prodavati "obiteljsko blago" da bi preživio. Samo CSKA 1999. ide i korak dalje. Većinski vlasnik postaje Vasil Bozhkov, prodan je i drugi Petrov, a klub ima samo 16 registriranih igrača da bi se izvukao iz financijskih problema.

Samo ni većinski vlasnik ne donosi uspjeh. U sedam (7) godina osvojena su samo dva (2) prvenstva, ali bez uspjeha u europskim kupovima. Tek 2005. godine jednom ulaze u skupine EL. Klub u to vrijeme i dalje mijenja trenere kao na traci, dovodi čak i dva talijanska (Catuzzi i Simoni). Dovodi i igrače iz Brazila. Za 3 m eura Limu i Sosu kojima ne isplaćuju plaću pa FIFA presuđuje da su igrači slobodni. Nakon svih tih neuspjeha, u Prosincu 2006., Bozhkov prodaje klub indijskom tajkunu Pramond Mittalu, jednom od braće Mittal najbogatijih ljudi u Svijetu. Bogatstvo ostvareno u industriji čelika mjeri im se na oko 19 milijardi dolara.

"To je to !" Gotovo svi su pomislili. Međutim, ulaganje dovodi do samo jedne titule (2007-2008) i novih neuspjeha u Europi. Klub je nakon samo dvije godine ponovno svima dužan i jedva dobija licencu za Bugarsku ligu. Jednostavno, ne postoji tržište niti liga koja može vraćati velika ulaganja u klub. Mittal prodaje klub nakon samo dvije godine, u Prosincu 2008., lokalnom konzorciju koji se bavi otpadom, Titan AS.

Slijede nova velika ulaganja koja donose dva plasmana u grupnu fazu Europa lige (2009. i 2010.), ali i samo jedan kup (2011.). I klub se ponovno 2013. godine nalazi u velikim financijskim problemima jer samo ulazak u skupine Lige prvaka na ovakvom tržištu sa slabom ekonomijom može osigurati mirnu budućnost. Bugarska, kao ni Hrvatska, nema jaku ligu niti velike novce od TV prava kakva imaju zapadno-europski klubovi te kao takvi ne možemo konkurirati u tim okvirima. Jedino stabilan i polagan rast na čvrstim temeljima može biti uspješan. Čak ni bogati tajkuni ne mogu po financijskom fair-playu UEFA-e više sanirati klubove u nedogled, on jednostavno mora sam živjeti od svog poslovanja.

U klub te 2013. kao trener dolazi Stoichkov, koji ubrzo napušta klub kada uvidi razinu financijskih problema. Zbog ovrhe nad klubom od strane ukrajinskog tajkuna, Konstantina Zhevaga, zbog priješnje posudbe, klub odustaje od natjecanja u Europa ligi u sezoni 2013/2014. Titan prodaje dionice Red Champions grupi koju predvodi jedan od bivših predsjednika, Alexandar Tomov, koji odlučuje dionice ponuditi kao prvi istočno-europski klub na tržište.

Na burzi je u ožujku 2014. ponuđeno 30% dionica kojima se želi skupiti 6,3 m $ čime bi se osigurao nesmetan rad kluba, koji ukupno duguje 11m $. Pokrenula se žestoka kampanja, portali su gorili, navijači su bili jedinstveni kupiti dionice koje su ponuđene po cijeni od samo 1,5 €. Nažalost, za mjesec dana prodano je dionica u vrijednosti od samo 495.000 $. Inače, CSKA Sofija ima 190.000 navijača u 799 klubova navijača širom svijeta.

CSKA mora do 19.05. ispuniti financijske obaveze inače mu prijeti ponovno odustajanje od europskih natjecanja kao i licenca za iduću domaću sezonu.

Ovo je samo još jedan primjer kako nije lako trčati za uspješnom poviješću koja vrlo lako postane veliko opterećenje. Ne treba srljati i nakon svakog poraza zazivati promjene koje vrlo lako mogu dovesti do još većih dubioza. 
Puno mudrosti, znanja i strpljenja treba u građenju temelja uspješnog nogometnog kluba u okvirima u kojima živimo. 

Nema komentara:

Objavi komentar


*******************************************************************************
Nema politike, pljuvanja, vriđanja i davljenja u ovu butigu ...
more sprdnja i podjebavanje uvik ...
i udri argumentima "brale" koliko GOT ko more ...
*******************************************************************************

e.