ponedjeljak, 14. travnja 2014.

Kako klubovi pokušavaju doskočiti propozicijama

Posudbe igrača
Napisao se popriličan broj tekstova posljednjih dana vezan uz posudbe igrača. Tema je aktualizirana slučajem Thibauta Courtoisa koji je na posudbi u Atleticu Madrid iz Chelsea. Courtois u ugovoru ima klauzulu da smije nastupiti u međusobnoj utakmici samo ukoliko Atletico plati 5m eura Chelseu.
Naravno, UEFA je hitno reagirala i poništila ovu stavku ugovora jer po Članaku 12. Disciplinskog pravilnika UEFA-e narušava pošteni odnos u utakmicama koji je jedan od temeljnih postulata nogometa.

 


Tako nešto se tiče i HNS-a koji svakim novim rješenjem UEFA-e ispada smiješan, kao i ljudi koji tamo uredno griješe godinama, bez da ih netko može smijeniti. Nevjerojatna je činjenica da se sportski direktor Rijeke, Srećko Jurčić, javno hvali da se dogovorio sa Osijekom i Zadrom da igrači Rijeke na posudbi neće nastupiti protiv svoje matične ekipe. Čovjek javno krši disciplinski pravilnik UEFA, a iz HNS-a nitko ne reagira. Apsurd ide dalje, i igrači stvarno ne igraju. Međutim ni na to HNS ne reagira. Rekao bi Brezni „treba netko prijaviti, nije on dežurni policajac“ iako je i u ovom slučaju, upravo on dežurni policajac koji je čak plaćen za to. Potpuna suprotnost tome je Lokomotiva, teško je i zamisliti recimo da protiv Dinama ne istrče igrači koji su u Lokomotivi na posudbi iz Dinama. Ne bi ih bilo dovoljno za početi. 
Navikli smo da HNS niti zna radit sa propisima niti ih razumije niti se želi naučiti. Jednostavno, ne vidi, ne čuje, ne govori. Zato ćemo se okrenuti drugoj strani, posudbi igrača. Šta je u stvari to ?
Najdrastičniji primjer je opet Chelsea u Engleskoj koji na svojoj službenoj stranici ima čak 28 igrača na posudbama, između ostalih i naši Perica i Delač. U propozicijama za Premiership stoji da klubovi mogu najviše 4 igrača uzeti na posudbu, od toga samo 2 dugoročno na 2 godine, ali mogu poslati na posudbu koliko hoće igrača. Naravno, to su većinom igrači mlađi od 21 godinu, u slučaju Chelsea radi se o 20 igrača od 28. Zanimljivo zvuči i činjenica da čak 75% igrača tog godišta kasnije ne uspije u nogometu. Bogati klubovi sebi čak i to mogu priuštiti jer kad kupuju igrače tog godišta radi se o jeftinim (za njih) investicijama jer čekaju da jedan uspije od 10. Neka ih u prosjeku plate 1m eura, dovoljno je da jedan postigne cijenu od 10m eura. Plaće im tada još nisu visoke pa taj trošak mogu zaraditi prodajom tih ostalih 9 za neku sitnu lovu.


Wenger je prošle godine žestoko kritizirao dogovor da Lukaku ne igra utakmice protiv Chelsea u vrijeme dok je ostalima redovito zabijao. Tražio je od Engleskog saveza da se u potpunosti izjednače igrači na posudbi i oni sa uobičajenim ugovorima, kako u pravilnicima FIFA-e i UEFA-e stoji. Savez se oglušio na to, slično kao i HNS kod nas u slučaju Rijeke, samo ovako javnom objavom odluke UEFA-e, moglo bi se i to promijeniti, bar u Engleskoj. Kod nas teško.
Odakle uopće ideja Chelsea da Courtoisu stavi takvo nešto u klauzulu ? Naravno, iz razloga štapropozicije u Engleskoj Premier League (v.7.3) i Footbal league (52.5) dopuštaju da igrač ne smije na posudbi nastupiti protiv svog kluba osim u slučaju ako mu to njegov matični klub dopusti?! Taj Članak veze nema sa sportom, zbog čega se Wenger i bunio. 




Još drastičniji slučaj je bio prošle godine u Football league, drugim rangom u Engleskoj. Tamo završava popriličan broj igrača na posudbi iz elitnog razreda, ali i iz Europe. Najbolji primjer je Watford koji je u jednom trenutku imao 14 igrača na posudbi i to sve iz „sestrinskih“ klubova. Gazda kluba je postao vlasnik Udinesea i Granade, Giampaolo Pozzo. I čovjek je iz svojih drugih klubova ukrcao sve na posudbu u Englesku jer su mu pravila to dopuštala. Za igrače iz Engleske broj igrača na posudbi je bio ograničen, ali za strance ne. Naravno, pobunila se cijela liga i pravilo se hitno promijenilo pa je sad broj igrača na posudbi ograničen na ukupno 8 bez obzira odakle dolazili, i to na način da ih samo 5 može biti u zapisniku. Pozzo sad u Watfordu ima 7 od 8 igrača na posudbi iz Udinesea. U Premiershipu je dozvoljena posudba do najviše 4 igrača uz dodatni uvjet da iz istog kluba može biti najviše 1 igrač (v7.5) jer bi praktički neki klub iz vrha mogao na polusezoni posuditi 4 igrača nekom tko ispada iz lige i tako ga spasiti. Možete li zamisliti ovo pravilo na primjeru Lokomotive, da može nastupiti samo jedan igrač na posudbi iz Dinama ? U Football league je ovo pravilo modificirano zbog toga što je to drugi rang pa nema ograničenja u broju igrača iz istog kluba jer ne mogu utjecati na natjecanje (teško da se između klubova 2.lige mogu posuđivati igrači), ali je onim ograničenjem od najviše 5 igrača na posudbi i to reducirano (52.2.1).







Na kraju da se dotaknem još jedne teme na koju me podsjetio Pozzo. Radi se o još jednom multivlasniku klubova, Rolandu Duchateletu. Čovjek je vlasnik ovih klubova: Standard Liege, Charlton, Carl Zeiss Jena, Alcorcon (2.španjolska liga), Ujpest (povjerio vođenje svom sinu),St.Truidense (povjerio vođenje svom prijatelju). Samo nije se na tome zaustavio, sada je u pregovorima za Bari i jedan klub u Portugalu. Postavši vlasnik toliko klubova sada igrači legalno idu iz kluba u klub u koji zatreba i to besplatno. Tako je Charlton na polusezoni bio u zoni ispadanja da bi dolaskom 4 igrača (3 na posudbi) iz Standarda živnuo i blizu je spasa. Ima 1 bod prednosti i dvije utakmice manje.
Klubovi na sve načine pokušavaju doskočiti propozicijama, ali nekad imaju pomoć Saveza koji krše osnovni zakon koji bi trebao biti u sportu, poštenje. Nas bar to u Hrvatskoj ne iznenađuje, kod nas je gotovo na dnevnoj bazi.

Nema komentara:

Objavi komentar


*******************************************************************************
Nema politike, pljuvanja, vriđanja i davljenja u ovu butigu ...
more sprdnja i podjebavanje uvik ...
i udri argumentima "brale" koliko GOT ko more ...
*******************************************************************************

e.