subota, 2. studenoga 2013.

Nogometni sindikat ušao "zguza"

Tragom vijesti da je održan sastanak u HNS-u na kojem je Nogometni sindikat postigao dogovor sa HNS-om oko bitnih stvari vezanih uz odnos klubova i saveza prema igračima u Hrvatskoj potrebno je objasniti tko je sve sjedio za tim stolom.

Hrvatska je država gdje je pravo i demokracija u povojima, bez obzira o čemu se radilo. Toliko puta smo se i sami uvjerili na svojoj koži da će vam ovrha doći na kućnu adresu za 6 kuna koje niste zatvorili po nekom računu, dok će nekome biti dopuštene očita malverzacija. Razlika je šta taj sjedi na kavi sa sucima Vrhovnog suda, a vi na zidiću. Upravo tako bi se mogao okarakterizirati i ovaj sastanak. Dojučerašnji autsajderi iz Nogometnog sindikata (Šimić, Jurić) okolnim su putem došli HNS-u, kako bi mi ovdi rekli "zguza". Sindikat kao sindikat ima naravno svoje mane, ne triba se oko toga zavaravati, posebno kad ojača, onda se obično pretvori u vlast ili u ucjenjivače, trgovce, prodaju interese ... ali ovdje je zanimljiv iz ovog ulaska "zguza". Vrata su inače otvorena ulaskom u EU, pa sada vrijede i neki drugi sudovi, odnosno, neke kave još uvijek lokalno se mogu platiti, ali i zidić sada ima neka prava.

Mnogi ne znaju šta znače sve te kratice organizacija koje su bile na sastanku, UEFA, FIFPro, ECA, EPFL. Za HNS i Nogometni sindikat igrača ste čuli, ali šta oni predstavljaju, odnosno šta bi trebali predstavljati ? HNS se dugo ponašao ka noj sa glavom u zemlji, točno kako su se FIFA i UEFA ponašale dok im nisu zakucale pravne službe na vrata. Najjače oružje ovakvih "krovnih udruga" je nedostatak informacija, i učahurenje u svoje članke pravila. Osnivanjem neovisnih, ali jakih udruga, članova: igrača, klubova i liga one krovne gube svoju apsolutističku vlast i moraju se otvarati. U idućem članku o ovoj temi ću približiti način kako vlada HNS, sustav biranja kao i sudačku organizaciju, suce, napredovanje i slično. Ovo su objašnjenja ovih kratica organizacije na sastanku u HNS-u:



UEFA - je udruga Europskih nogometnih saveza - Osnovana 1954. sa ciljem da udruženjem približi državne Europske saveze jedne drugima, ali i ojača nastupajući zajedno put drugih, član UEFE je i HNS, od samog osnivanja je član bio FSJ da bi priznanjem Hrvatske HNS postao član 1993.

HNS ima nekoliko svojih članova u raznim odborima UEFA: Ivančica Sudac (licenciranje), Davor Šuker (nogomet), Vladimir Iveta (pravo), Đuro Bukvić (fair-play), Boris Durlen (mali nogomet)


HNS - je udruga županijskih saveza, a preko kojih su neizravni članovi i nogometni klubovi, time bi HNS trebao jednako štiti interese svih županija, a samim time i klubova i igrača, što naravno ne čini nego se često stavlja kao servis jednom čovjeku, provodeći propise kako upravo dotičnome odgovara



FIFPro - je sindikat profesionalnih igrača, osnovan 1965. ali tek presudom EU u slučaju Bosman 1995. postaje jak - Kako je radnik u povijesti bio potlačen od svojih gazda pojavila se potreba da se organiziraju u sindikat koji će zastupati njihova prava uz obaveze. Poznato je da firma ne može raditi bez radnika pa su to svoje pravo radnici izborili i još uvijek se bore npr. štrajkom. Tako se i prilično dugo vrimena nogomet (FIFA i UEFA, a time i HNS) držao kao posebna "neprofitna" udruga. Otok u moru za kojeg ne vrijede pravila i zemaljski zakoni, o Božjim i da ne pričamo. I sada u Statutu stoji da članovi rješavaju sve unutar Udruge, a ne ovozemaljskim sudstvom. Tek posljednja instanca je CAS, neovisni arbitražni sportski sud u Laussani. Gdje se FIFPro izborila da svaka strana u sporu bira po pola arbitražnih sudaca.

Trenutno FIFPro ima 50 država članica, 5 država kandidata i 9 država promatrača, ukupno 50.000 igrača. Zastupa njihove interese i bori se da FIFA i UEFA svoje pravilnike usklađuju sa odlukama sudova, odnosno da nogometaše tretira kao i bilo kojeg drugog radnika. Dakle, kad pozove u štrajk nogometaša, staje nogomet. Time nema FIFE i UEFE i svih njihovih prihoda. Prilično opasno, zar ne ? Zato sada UEFA svaki put zove FIFPro na zajedničke dogovore vezane uz nastupe put Komisije EU, gdje su i prava igrača žestoko zastupljena. Nogometni sindikat (Šimić, Jurić) su ta produžena ruka, odnosno članica FIFPro-a. Upravo s te strane je iniciran ovaj sastanak preko UEFE da se pritisne HNS da počne provoditi Europske zakone.



ECA - je udruženje Europskih klubova koje je nastalo 2008. nakon dogovora UEFE i skupine G-14 (14 najjačih klubova u to vrijeme) da UEFA da neka ustupke klubovima, između ostaloga financijska kompenzacija klubovima ako im igrač nastupi u reprezentaciji na Europskom prvenstvu (samo da znate koliko je bitno da netko ide u reprezentaciju, makar kao 25-ti igrač) - ECA ima 214 klubova članova, i to 105 članova i 109 pridruženih članova. Broj članova je određen po državama prema UEFA rang listi, pa Hrvatska ima dva stalna člana Hajduk i Dinamo (Hrvatska je u skupini 18.-26. mjesta na UEFA listi). ECA dakle zastupa klubove u njihovim interesima. Neka sredina između UEFA i igrača, nastoje uzimati koliko mogu jednima i drugima za interes klubova.

Normalno, tu se dobro "uguzio" Dinamo. Zoran Mamić je Izvršnom odboru, Romeo Jozak je u Radnoj grupi omladinskih škola, Damir Vrbanović (vodi se pod Dinamo !) je u Savjetu za pravne stvari, ali to nije sve od Damira, on je i u FIFA savjetu za pravne stvari (Hajduk - Al Ittihad -Sharbini !)



EPFL - je udruženje nogometnih liga Europe - vjerovali ili ne Lige mogu biti neovisne i mogu se udruživati te tako zastupati svoj interes, neovisno ako imaš jedan jak klub ili savez koji je u službi jednog čovjeka. EPFL ima 30 liga članica, i naravno Hrvatska nije članica jer nema to ne treba, našu ligu "bolje" zastupa jedan čovjek-jedan klub-jedan savez.



Evo i priopćenja Nogometnog sindikata:


Na sastanku koji je održan 29. 10. 2013 u hotelu DoubleTree by Hilton između predstavnika HNS-a, Uefe, udruženja igrača te udruga klubova na temu implementacije Minimalnih uvjeta standardnog ugovora za profesionalne nogometaše. Ispred Hrvatskog nogometnog saveza sastanku su nazočili tajnik Vladimir Iveta, pravni savjetnik Matija Puhak i stručna suradnica za međunarodne poslove i licenciranje Tanja Peraković.

U ime Udruge klubova 1. HNL sastanku su prisustvovali dopredsjednici Zdravko Josić i Reno Sinovčić, Hrvatsku udrugu „Nogometni sindikat“ predstavljali su Dario Šimić i Mario Jurić te pravni savjetnik Vanja Smokvina, a ispred ECA-e sudjelovali su Tomislav Svetina, Zoran Mamić i Josip Cigić. Mattias Grafström zastupao je Uefu, Diederik Dewaele i Wouter Lambrecht ECA-u, Ezechiel Abatan EPFL, a Dejan Stefanović i Jesus Diaz FIFPro.

Između ostalog dogovoreno je slijedeće:

• Klub neće smjeti poslati igrača na posudbu ukoliko se igrač s time ne složi
• U disciplinskom postupku igrač ima pravo biti zastupan od strane HUNS-a
• Igrači se više neće moći kažnjavati zbog izgubljenih utakmica, loših igara jer je to subjektivni kriterij jer više čimbenika može utjecati na loš rezultat ( loše treniranje i vođenje momčadi, politika kluba, orijentacija na mlađe igrače,…
• Dogovorena je nezavisna arbitraža, što znači kako HUNS predlaže listu od 3 arbitražna sudaca, HNS predlaže listu od 3 arbitražna sudca. Predsjednika suda (tih 6 sudaca) biraju među sobom.
• Temeljem članka 17 Minimalnih uvjeta standardnog ugovora za profesionalne nogometaše klubovi više neće moći mijenjati šprancu ugovora koja se nalazi na www.hns-cff.hr u svoju korist, npr. Klubovi si neće moći ostavljati mogućnost jednostavnog raskida ugovora u prelaznom roku, te neće moći mijenjati ni jednu stavka koja se nalazi u ugovoru u svoju korist.
• Igrač će imati pravo mijenjati šprancu ugovora koja se nalazi na www.hns-cff.hr u svoju korist
• Igrač koji je potpisao profesionalni ugovor ima pravo trenirati sa ekipom u isto vrijeme, na istom mjestu i po istom programu, što znači kako klub više neće smjeti diskriminirati igrača na razne načine ( treniranje s drugom ekipom, odvojen od treniranja od prve momčadi… )
• Složili smo se oko statusa nogometaša kako je on radno pravni
• Usuglašavamo modalitete i načine kako bi se igrači zapošljavali po Ugovoru o radu. Krajnji rok za prelazak na Ugovore o radu je 4.mj 2015.g. To znači kako Nogometaši više neće biti samostalni djelatnici. Klubovi će za igrače uplaćivati doprinose za mirovinsko, zdravstveno i poreze, što je u skladu sa Člankom 6.2 Minimalnih uvjeta standardnog ugovora za profesionalne nogometaše
• Složili smo se se kako postojeći pravilnik o statusu igrača treba uskladiti s FIFA pravilnikom o statusu i transferu igrača, te je stavljen poseban naglasak na implementaciju članka 14. i 17. FIFA pravilnika a koji govori kako igrač i klub mogu jednostrano raskinuti ugovor iz opravdanih razloga. Između ostalog, opravdan razlog smatra se kašnjenje 3. mjesečne plaće
• Izrazili smo svoju zabrinutost zbog neprovođenja pravosnažne arbitražne odluke arbitražnog suda HNS-a, te smo zatražili ( pozivajući se na statut HNS-a, članak 11, te Pravilnik o statusu igrača u kojem klub i igrač priznaju nadležnost arbitražnog suda, prema tome odluka arbitražnog suda konačna i moraju se provoditi.
• HNS je izvijestio kako ove godine imamo 35 novih arbitražnih postupaka što je napredak na prošlogodišnjih 150 arbitražnih postupaka.

Nadamo se kako će sve navedeno i dogovoreno biti implementirano u hrvatski sustav u što kraćem vremenskom roku, zahvaljujemo se predstavnicima UEFA-e, EPFL, ECA, HNS-a, predstavnicima hrvatskih klubova, predstavniku FIFPro-a na konstruktivnom i plodonosnom sastanku.




1 komentar:

  1. Pozdrav, ako nekog zanima odlična ponuda nogometne opreme može ju pogledati i naručiti na ovome linku. - sportska oprema

    OdgovoriIzbriši


*******************************************************************************
Nema politike, pljuvanja, vriđanja i davljenja u ovu butigu ...
more sprdnja i podjebavanje uvik ...
i udri argumentima "brale" koliko GOT ko more ...
*******************************************************************************

e.